Idén is jöttek az amerikai Mikulások!

Idén is meglátogattak bennünket az amerikai Mikulások. Nem is egy, hanem több! Az addeturos helytartójuk – a hagyományokhoz híven – ismét Imre “bácsi” volt (magyar hangján Eckert Imre konduktor, tanár). Magyar Mikulásunkat Csics Bernadett titkárságvezetőből és Pajor Patrícia gazdasági munkatársból egy kis időre krampuszokká változott kollégáink kísérték. 

Amerikai barátaink nemcsak ajándékkal, hanem műsorral is meglepték a gyerekeket! Köszönjük!

Íme a facebookos bejegyzésük!

This evening a small team from Wyldewood Baptist Church and First Baptist Church of New Philadelphia, Ohio will travel to Hungary to help deliver Christmas gifts to hundreds of children. This effort is being made on behalf of our Hungarian American Fellowship organization. The HAF has been offering summer camps and a Christmas gift ministry for almost a decade to thousands of Hungarian youth. Along with giving physical gifts to the children, this Christmas, as always, we will be bringing the message of the Gospel of Jesus Christ, the most important gift anyone can receive. Please pray for the preaching of this message and that God’s Word can have free course. (Wyldewood Baptist Church)

a fotók és az angol szöveg forrása ittHozzászólás jelenleg nem lehetséges.